Shorts

This is the list of short films to be screened at AFRIFF 2022

In Competition 

Andorra 

Water Woman | Directed by Hector Romance (Andorra)

 

Angola

A Blow In The Backyard | Directed by Gretel Marín (Angola) 

Egypt 

The Pyramid | Directed by Mohamed Ghazala (Egypt) 

2:30 | Directed by Essam Hayder (Egypt) 

France 

Warsha | Directed by Dania Bdeir (France)

Iran 

To Mr. Farhadi | Directed by Ali Najafi (Iran, Islamic Republic of) 

Identity | Directed by Alireza  Salehi (Iran, Islamic Republic of) 

The Doll | Directed by Elahe Esmaili (Iran, Islamic Republic of) 

OushHen | Directed by Jamal Kamali (Iran, Islamic Republic of) 

Snail | Directed by Aminreza Alimohammadi (Iran, Islamic Republic of)

Korea 

Perm | Directed by Shekh Almamun (Korea, Republic of) 

Netherlands 

Seahorse | Directed by Natalie Bruijns (Netherlands)

Nigeria

Agogo | Directed by Chloe Coko (Nigeria) 

Zubaida | Directed by Uduak Etukudo (Nigeria) 

Country Love | Directed by Wapah Ezeigwe (Nigeria)

Prey | Directed by Ese Ariremu (Nigeria) 

Away | Directed by Victor Okwuchukwu Onwudiwe, Goodnews Erico Isika (Nigeria) 

May 27th | Directed by Smart Edikan (Nigeria) 

Read my body | Directed by Theo-ziny Joel (Nigeria) 

My Mama Na Ashawo  (My mother is a Prostitute)| Directed by Chikezie  Nwamaka (Nigeria) 

Inside Life | Directed by Clarence Peters (Nigeria) 

Ounje Ale (Night Food ) |Directed by Ozor Uche (Nigeria) 

South Africa 

Song of the Heart | Directed by Sinesipo  Makaula (South Africa) 

Botlhale | Directed by Reabetswe Moeti (South Africa) 

Spain 

Color | Directed by Eva Jakubovska (Spain)

Uganda 

Vanilla | Directed by Aganza Kisaka (Uganda)

United Kingdom 

Teju's Tale | Directed by Teniola Zara King (United Kingdom) 

Lizard | Directed by Akinola Davies Jr.  (United Kingdom) 

United States of America 

Mapping Survival | Directed by Nacho Corbella (United States) 

The Project | Directed by Enrique A. Mendoza (United States) 

Cuba in Africa | Directed by Negash Abdurahman (United States ) 

Contraban | Directed by Chelsea Hicks (United states)

Out of Competition 

Disoriented | Directed by Youcef Mansour (Algeria)

Sophia | Directed by Menkemndi Randy Ndam (Cameroon)

Monsters | Directed by Jean Marc Anda (Cameroon)

Precious Photo | Directed by Mashael Youssef (Egypt)

4 walls | Directed by Hassan Haredy (Egypt)

Koro | Directed by Nicholas ''Big Ghun'' Nartey (Ghana) 

Christmas Love | Directed by Peter Kawa (Kenya)

Miss Understood | Directed by Esther Beukes (Namibia)

Ijo: Love Story | Directed by Fatimah Binta Gimsay (Nigeria)

Ayinde | Directed by Abiola Sobo (Nigeria)

Tethered | Directed by Odianosen Iyomon (Nigeria)

Sonder | Directed by Chisom Ifekandu (Nigeria)

Mist | Directed by Richmond Amechi (Nigeria)

Naked Woman | Directed by Nwani Orire (Nigeria)

SÈBLÁ Directed by Viyon Awhanse (Nigeria)

Abiku | Directed by Aliu Olaitan Rafiu (Nigeria)

Asa | Directed by Oluwafemi Emmanuel (Nigeria)

Roles Reversed |  Directed by Kayode Kasum (Nigeria)

EKÓ, Come and See! (ASAKÈ) | Directed by Raymonda Eni Aluede (Nigeria)

Enitan |  Directed by Theo Ukpaa (Nigeria)

Tailored |  Directed by Rimamkongnde "Kongs" Yakubu Shamaki (Nigeria)

Joseph | Directed by Efa Iwara, Ifeme C.S (Nigeria)

Tiger Claw | Directed by David Osaodion Odiase, John Chizoba Vincent (Nigeria)

Jungle | Directed by Malik Afegbua (Nigeria)

Yellow Grief | Directed by Lotanna Okoli (Nigeria)

ÈMI (I am my demon) | Directed by Barbara Babarinsa (Nigeria)

Tribe Mark | Directed by Aziz Basse (Senegal)

The Precious Stone | Directed by Babacar Hanne Dia (Senegal)

A Grave Confession | Directed by David Mzomba (South Africa)

Coda | Directed by Hallie Haller (South Africa)

The Note | Directed by Lungelo Kuzwayo Lauren Fidler  (South Africa)

Half Soul | Directed by Trabelsi Marwen (Tunisia)

Oh Mama | Directed by Grace Gashumba Natasha (Uganda)

Letter To My Daughter | Directed by Daisy Masembe (Uganda)